X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دکوراسیون رنگ خنثی

یکشنبه 1 اسفند 1395 ساعت 17:24

دکوراسیون منزل با رنگ های خنثی

 

مهمترین عامل در زیبایی دکوراسیون داخلی رنگ های اصلی به کار رفته در آن است. در واقع رنگ دکوراسیون در تعیین سبک و رنگ تمام لوازم دکوری و دکوراسیون تاثیر زیادی دارد. به این معنا که رنگی که به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون در نظر گرفته می شود، رنگ تمام متریال دکوراسیون مانند کاغذ دیواری، پارکت-لمینت، پرده و مبلمان باید با هم هارمونی داشته باشد. در واقع هارمونی رنگ تجهیزات مختلف دکوراسیون است که تم رنگ دکوراسیون منزل را مشخص می کند. در این مقاله به کاربرد رنگ های خنثی در دکوراسیون می پردازیم که از رنگ های محبوب و رایج در دکوراسیون منزل است.

 

رنگ های خنثی

در علم رنگ شناسی، به رنگی خنثی گفته می شود که با سایر رنگها هارمونی داشته  باشد و بتوان آنرا به صورت ترکیبی با هر رنگ دیگری به کار برد. رنگ های زرد، آبی و قرمز سه رنگ اصلی به حساب می آیند که سایر رنگ ها از ترکیب آنها بدست می آید. سه رنگ نارنجی، سبز و بنفش که هر کدام از ترکیب فقط دو رنگ اصلی بوجود آمده است، رنگ های مکمل نامیده می شود و اما رنگ های خنثی عبارتند از سفید، مشکی، خاکستری، کرم و قهوه ای. هر کدام از این رنگ ها را می توان با هر رنگ دیگری در دکوراسیون به کار برد و با همه رنگ ها هارمونی دارند. به همین دلیل از این گروه رنگی در فشن و در دکوراسیون زیاد استفاده می شود. از دیگر ویژگی های رنگ های خنثی، همیشگی بودن آن است. این رنگ ها هرگز قدیمی نمی شوند و هر زمان تازگی و جلوه خاص خود را دارند. در ضمن چشم را آزار نمی دهند و خستگی ایجاد نمی کنند. به همین دلیل به رنگ های خنثی، رنگ های همیشگی می گویند.

 

رنگ سفید در دکوراسیون

سفید یکی از رایج ترین و محبوب ترین رنگ ها در دکوراسیون منزل است. فضایی که فقط با رنگ سفید یا بیشتر با رنگ سفید دکور شود، یک دکوراسیون آرام و در عین حال لاکجری ایجاد می کند، فضا را بزرگتر و پرنور تر نشان می دهد و با هر رنگ لوازم دکوری قابل ست شدن است. به همین دلیل رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون مدرن، دکوراسیون کلاسیک، دکوراسیون آپارتمان و فضاهای کوچک، دکوراسیون دفاتر کاری و غیره به کار می رود. در زیر دو نمونه دکوراسیون تمام سفید را مشاهده می کنید:

 

دکوراسیون سفید- image  دکوراسیون سفید- image

 

از طرفی رنگ سفید را می توان با هر رنگ دیگری ترکیب کرد. دکوراسیون سفید و مشکی که فقط از این دو رنگ استفاده می کند، یک دکوراسیون مدرن و شیک است که برای سالن، اتاق خواب و دفاتر کار گزینه فوق العاده ای است. در دکوراسیون سفید و مشکی می توان لوازم دکوری و کوسن های رو مبلی قرمز، سرخابی و بنفش استفاده کرد. در دکوراسیون سفید و سیاه از رنگ خاکستری و پارچه یا کاغذ دیواری راه راه سفید و سیاه نیز زیاد استفاده می شود. سبک دکوراسیون سفید و مشکی عمدتا مدرن است و به همین دلیل از تابلوهای مدرن، مبلمان راحتی، پرده های ساده و کاغذ دیواری طرح مدرن استفاده می شود. به نمونه های زیر نگاه کنید:

 

دکوراسیون سیاه و سفید image   دکوراسیون سیاه و سفید image

 

دکوراسیون سیاه و سفید image   دکوراسیون سیاه و سفید image

 

دکوراسیون رنگ کرم (بژ)

رنگ بژ نیز یکی دیگر از رنگ های خنثی است که در دکوراسیون داخلی زیاد استفاده می شود. خانه های ایرانی به دلیل علاقه مردم ایران به سبک لاکجری و شرقی، از این تم رنگی زیاد بهره می برند. تنوع طرح و مدل کاغذ دیواری در رنگ بژ بسیار زیاد است و تقریبا تمام رنگهای پارکت و لمینت با رنگ بژ هارمونی دارد. در بسیاری موارد، مبلمان و پرده کلاسیک نیز رنگ بژ دارد. با اینکه کرم رنگی خنثی است و با همه رنگها هارمونی دارد، بهترین رنگ ها برای ترکیب با رنگ بژ در دکوراسیون، سفید، استخوانی، طلایی و قهوه ای است. در دکوراسیون رنگ کرم، از کاغذ دیواری های بژ و طلایی، مبلمان استیل یا راحتی با رنگ پارچه کرم و رنگ چوب قهوه ای و پارکت لمینت کرم، رنگ چوب یا قهوه ای استفاده می شود. در این دکوراسیون، چوب نقش مهمی دارد و بهتر است که از لوازم دکوری چوب استفاده شود. بهترین نورپردازی در این سبک دکوراسیون، نورپردازی زرد است و می توان از نور نارنجی نیز به مقدار کم استفاده کرد. نمونه های زیر را نگاه کنید:

 

دکوراسیون کرم و بژ image   دکوراسیون کرم و بژ image

 

دکوراسیون قهوه ای

قهوه ای انواع مختلف و ترکیب های متفاوت دارد. قهوه ای رنگی است که از ترکیب یک رنگ اصلی و رنگ مکمل آن بوجود می آید. ترکیب نارنجی و آبی، قرمز و سبز، زرد و بنفش می تواند رنگ قهوه ای ایجاد کند. بر اساس اینکه کدامیک از این رنگ ها در ترکیب قهوه ای بیشتر به کار رفته باشد، رنگ قهوه ای به دست آمده می تواند متمایل به نارنجی، قرمز، بنفش یا سبز باشد. یکی از زیبایی های دکوراسیون قهوه ای، استفاده از ترکیب های مختلف قهوه ای در دکوراسیون است. همچنین در دکوراسیون قهوه ای از مبلمان و لوازم دکوری چوبی زیاد استفاده می شود که خود زیبایی این دکوراسیون را دو چندان می کند.

در این دکوراسیون کف منزل یا دفتر کار حتما باید با پارکت یا لمینت رنگ چوب پوشیده شود، مبلمان و تخت خواب چوبی باشد و نورپردازی حتما زرد یا نارنجی باشد. رنگ هایی که در دکوراسیون قهوه ای بیشتر به کار می روند عبارتند از: سفید، کرم، قهوه ای، نارنجی، سبز و زرد.

 

دکوراسیون قهوه ای image   

 

دکوراسیون قهوه ای image    دکوراسیون قهوه ای image

  

دکوراسیون خاکستری رنگ

خاکستری (طوسی) رنگی خنثی، سرد و بی روح است و به کار بردن آن به عنوان رنگ اصل دکوراسیون به جز در مواردی خاص، گزینه مناسبی نیست. دکوراسیون طوسی با اینکه فضا را آرام کرده و تحمل افراد را در فضا برای مدت طولانی بالا می برد، ممکن است به دلیل سردی بیش از حد نشاط محیط را کم کند. به همین دلیل بهتر است رنگ طوسی با یک رنگ شاد یا تند که با آن تضاد ایجاد می کند، ترکیب شود. ترکیب رنگ طوسی با کرم بسیار روشن، خردلی روشن و سفید ترکیب رنگی بسیار شیک در دکوراسیون ایجاد می کند. به همین دلیل بهتر است برای کف از پارکت لمینت رنگ چوب روشن، کرم یا سفید استفاده کرد. به علاوه، رنگ هایی که با خاکستری تضاد خوبی ایجاد می کند عبارتند از زرد، سرخابی، بنفش، فیروزه ای، صورتی، قرمز و ارغوانی و بهتر است که از یکی از این رنگ ها به عنوان رنگ مکمل در دکوراسیون طوسی رنگ استفاده شود.

دکوراسیون خاکستری- طوسی Image    دکوراسیون خاکستری- طوسی Image